Перейти до основного вмісту
   23 квітня в Британії святкують день Cвятого Георгія, якого в народній традиції найчастіше називали зеленим Георгієм, зеленим Джорджем, і судячи зі збережених народних обрядів, він був пов'язаний із Зеленою Людиною, Духом природи.
   Зелена людина - таємничий персонаж британського фольклору, чиї образи ми знаходимо  в легендах і казках,  і вирізаними в камені на стінах церков та інших будівель: людина, з рота (а іноді і з ніздрів, щік, кутів очей) якого проростає листя.
   Найчастіше  Зелену Людину пов'язують з образом Джек-о-Грін, персонаж карнавалів і маніфестацій Травневого дня, який входив в свиту Травневих Короля і Королеви, поряд з Лордом Безладдя, коником, Блазнем і іншими веселими особистостями. Він  повністю обряджений в зелень, так що  видно тільки очі і губи.
   Але взагалі Зелена людина - персонаж куди більш давній,та й образ його зустрічається не тільки на території Британських островів, а й в інших частинах Європи. Він - дух лісу і всього того, що зростає. Він - той, хто ховається в зелені і дивиться на нас з листя. Він - втілення кордону між світом рослин і світом людей, але в той же час і той, хто з'єднує ці світи воєдино. Навесні, коли природа прокидається, коли по стовбурах дерев рухається сік, коли лопаються бруньки, вистрілюючи молодими листочками, - прокидається і Зелена людина, втілюючи в собі початок «зеленої» частини року і всю силу рослинного світу.
   Свята на честь Зеленої Людини в християнський період злилися зі святами Святого Георгія (23 квітня / 6 травня), ці дні в народі стали називати Зеленим Джорджем (Єгором, Єжи і т.д.), і поява «Зеленого Святого», що несе життя і здоров'я, віталося гілками зі свіжим листям - найчастіше йому присвячували вербові пагони, а в інших місцях ожину і вербу, з яких сплітали вінки і гірлянди, щоб прикрасити свій одяг, будинки.    В інших місцях він виступає як воїн, щорічно бореться і щорічно ж перемагає зимового персонажа (це відсилає нас до кельтського мотиву вічного бою двох королів - зимового і літнього, і до більш пізнього образу Зеленого Лицаря з артуріанскіх легенд).

Крім Зеленої Людини існує і безліч інших образів, що належать лісу, : наші лісовики, лісові господарі та інші лісові духи, грецькі дріади, середньовічний Дикий чоловік (Woodwose), що з'єднує світ людей зі світом тварин.
   Всі ці істоти, як і сама Зелена Людина, вважаються ще й хранителями лісів, що перешкоджають будь-кому наносити лісу відчутної шкоди.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Рік французької мови в Україні 2018/2019 Організатор:  Посольство Франції в Україні. До участі запрошені: Лілія Гриневич  - міністр освіти і науки України;   Юрій Пивоваров  - Посол з особливих доручень МЗС України з питань Франкофонії;  Алі Дахер  - Посол Лівану в Україні, речник Послів країн Франкофонії. Коротко.  21 березня 2018 року міністр закордонних справ України Павло Клімкін та міністр освіти і науки України Лілія Гриневич оголосили про проведення Року французької мови в Україні. Це відбулося в рамках Тижня французької мови та франкофонії у присутності 15-ти послів країн, що мають статус члена або асоційованого члена у Міжнародній організації франкофонії (МОФ). З вересня 2018 до серпня 2019 року Україна спільно з партнерами з франкомовних країн здійснять кілька сотень проектів та заходів, присвячених французькій мові, які відбудуться по всій країні і представлятимуть такі різноманітні галузі, як культура, освіта, спорт та...
Завдання для учнів СЗШ І-ІІІ ст. №4 м. Гайсин на період карантину знаходяться на сторінці  Мої розробки